o świadectwach energetycznych
W definicji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju „świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej również oświetlenia".
W najprostszych słowach świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem potwierdzającym jak energochłonna jest dana nieruchomość.
W procesie przygotowania świadectw, możemy obiektywnie stwierdzić, biorąc pod uwagę szereg uwarunkowań technicznych, ile energii potrzebne jest dla celów szeroko pojętej eksploatacji nieruchomości, co w prostym przełożeniu pozwoli zorientować się w rzeczywistych kosztach jej użytkowania.
Istotnym etapem przygotowania owego świadectwa są oględziny nieruchomości, w wyniku których możliwe jest wykrycie ewentualnych jej wad, czego wynikiem mogą być bardziej efektywne negocjacje ceny transakcyjnej.
Wynikiem przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej jest dokument przedstawiający szczegółowe wyliczenia w formie papierowej lub elektronicznej na nośniku danych, które przekazywane są zleceniodawcy. Ponad to, każde świadectwo rejestrowane jest w elektronicznej bazie Ministerstwa Infrastruktury oraz archiwizowane przez wykonawcę.
Przygotowane dla danego obiektu świadectwo aktualne jest przez okres kolejnych 10 lat od wystawienia pod warunkiem braku ewentualnych robót budowlano-instalacyjnych, które mogłyby zmieniać jej właściwości energetyczne.